تاریخ انقضا و عمر مفید لوازم آرایشی

  • زمان مطالعه: ۸ دقیقه
  • نویسنده : مریم برزگر
  • دوشنبه 22 شهریور 1400
  • 1068 بازدید


تاریخ انقضای لوازم آرایشی چقدر است؟


همه ما با کلمه انقضا و طول عمر آشنا هستیم و در خرید به تاریخ انقضا محصول دقت می کنیم. این انقضا برای مواد خوراکی ، بهداشتی و آرایشی بسیار مهم هستند زیرا با سلامت ما در ارتباط هستند. اما آیا فقط به تاریخ انقضا درج شده روی محصول باید اکتفا کرد یا نه؟ برای مواد خوراکی بله اما برای مواد بهداشتی و آرایشی خیر. در این مقاله به این موضوع که تاریخ انقضای لوازم آرایشی چقدر است و مدت نگهداری مواد آرایشی پرداخته ایم. امیدوارم برایتان مفید واقع شود.


محصولات آرایشی 2 تا تاریخ انقضا دارند !


یک تاریخ انقضا در روی بسته ثبت می شود. این تاریخ نشان می دهد که مواد نگهدارنده و محافظت کننده  موجود در مواد آرایشی تا آن زمان از محصول مراقبت می کنند و بعد از آن اثرش از بین می رود و بستر مناسبی را برای رشد میکروب ها فراهم می کند. پس موقع خرید و استفاده از مواد آرایشی، حتما به تاریخ انقضا توجه کنید.


علاوه بر اهمیت تاریخ انقضا، تاریخ دیگری نیز وجود دارد که عموما در قسمت توضیحات محصول و در انتهای آن درج می شود که با اعداد 3، 6 و یا 9 نشان داده می شود. منظور از این اعداد، عمر مفید  لوازم آرایشی هستند. یعنی اگر حتي تاريخ انقضاء محصول هم نگذشته باشد اما وقتي دربش رو باز كرديد تا آن زمان باید استفاده کنید و بعد از آن مدت آن را دور بیاندازید.


عمر مفید لوازم آرایشی


ریمل ابرو و مژه


ریمل مژه و ابرو یکی از پرمصرف ترین لوازم آرایشی خانم هاست. ریمل ها در مدت زمان کوتاهی فاسد می شوند زیرا در هربار استفاده هوای خشک وارد آن می شود بنابراین محل مناسبی برای جمع شدن باکتری ها می باشند. پس باید بعد از 3 تا 6 ماه ریمل را دور بیندازید و یک ریمل جدید جایگزین کنید. اگر زودتر از این وقت احساس کردید که ریملتان خشک شده است و یا بوی خوبی نمی دهد آن را استفاده نکنید.


 اسفنج آرایشی


اسفنج های آرایشی و پدهای آرایشی با پوست تماس مستقیمی دارند. بهتر است هر هفته این اسفنج ها را بشویید و بعد از 6 ماه اسفنج خود را تعویض کنید .


پنکیک


این محصول خشک هم تاریخ انقضا دارد. نهایت مدتی که می توانید از پنکک خود استفاده کنید 1 سال است. اگر زودتر از آن دیدید که پنکیکتان سفت ، خشک و ورقه ورقه ای شده است آن را استفاده نکنید و دور بیاندازید.


کرم پودر


اکثر خانم ها دوست دارند که از کرم پودر برای یک مدت زمان طولانی استفاده کنند و دلیل آن هم به خاطر هزینه ای است که می کنند. اما به علت تماس کرم پودرها با انگشت ، برس و پد به راحتی آلوده می شوند.بنابراین میانگین عمر کرم پودرهای مایع ۸ الی ۱۲ ماه است. اگر کرم پودری که استفاده می کنید مدل کاسه ای است طول عمر مفیدش 6 ماه است.


 رژ لب


رژ لب ها در دو مدل ارایه می شوند. رژ لب های مایع دارای اپلیکاتور مخصوصی می باشند. بعد از هر بار استفاده مقدار زیادی هوا و باکتری وارد محفظه می شود بنابراین نهایت طول عمر رژ لب های مایع 1 سال است. بعد از این مدت این رژها چسبندگی زیادی روی لب ایجاد می کنند و آرایش لب شما را زشت می کنند.

رژ لب های جامد طول عمر بیشتری دارند. می توانید تا 2 سال از رژ لب های جامد خود استفاده کنید.


 پودرهای فشرده


پودرهای فشرده مانند سایه چشم، رژگونه، هایلایتر، برنزر و فیکساتورها هستند.این مواد چون خشک هستند تا 3 سال می توان استفاده کرد اما اگر از مدل مایع استفاده می کنید طول عمرشان نهایتا 1 سال است.پس به این موضوع دقت کنید.


 خط چشم


به هر محصولی که با چشم در ارتباط است باید دقت کرد. بهتر است خط چشم های خود را چه مدل مایع و چه مدادی بعد از 6 ماه عوض کنید.


 کانسیلر


کانسیلرها برای پوشاندن عیوب و لک های صورت استفاده می شوند. از کانسیلر مایع نهایتا تا 1 سال می توان استفاده کرد اما کانسیلر کرمی، پودری و استیکی نهایتا تا 2 سال قابل استفاده است.


کرم ضدآفتاب


هرچیزی که با پوست در ارتباط باشد مهم است. کرم ضدآفتاب نقش محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید را دارد. از کرم ضدآفتاب تا 1 سال می توان استفاده کرد. بعد از آن خاصیت خود را از دست می دهد و در پیری پوست نقش پررنگی خواهد داشت.


 کرم کاسه ای


شاید از کرم پودر کاسه ای، کرم دور چشم، کرم پوست و کرم دست کاسه ای استفاده می کنید. این مواد با هوا در ارتباط مستقیم هستند. بنابراین از این محصولات تا 1 سال استفاده کنید و بعد آن ها را دور بیاندازید.


 لاک


لاک های ناخن هم تاریخ مصرف دارند. لاک ها بعد از 2 سال شروع به سفت شدن و بد بو شدن میکنند. بعد از این مدت استفاده نکنید زیرا باعث شکنندگی ناخن هایتان می شوند.


 پاک کننده آرایش چشم و صورت


پاک کننده های آرایش که بیشتر به صورت مایع می باشند نهایت طول عمری که دارند 9 ماه است. پس در خرید و استفاده آن دقت کنید.


شیوه نگهداری از لوازم آرایش


مدت زمان‌های گفته شده حداکثر زمانی است که می‌توانید از لوازم آرایش استفاده کنید، به شرطی که در شرایط مناسب نگهداری شوند. این شرایط عبارتند از:

1. لوازم آرایش را باید در محیطی خشک ، دور از رطوبت و آفتاب نگه دارید زیرا رطوبت مکان مناسبی برای رشد باکتری‌ها هستند.

2. حمام و توالت مکان‌ مناسبی برای نگهداری و قرار دادن لوازم آرایشی نمی باشند.

3. هنگام خرید بیشتر محصولات تیوپی و پمپی را انتخاب کنید. زیرا محصولات کاسه‌ای بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند و طول عمر مصرفشان کمتر است.

4. بعد از مصرف لوازم آرایش درب آنها را محکم ببندید.

5. قبل از مصرف کرم‌های کاسه‌ای حتما دستانتان را بشویید.

6. اسفنج های آرایشی و براش آرایشی خود را مرتب بشویید.

7. از لوازم آرایشی کسی استفاده نکنید و لوازم آرایشی خود را با کسی شریک نشوید .


از کجا بفهمیم تاریخ انقضای لوازم آرایشی چقدر است؟ خراب شده یا سالم است؟


دانستن تاریخ انقضای لوازم آرایشی و شناخت نشانه‌های فاسد بودن در مورد برخی لوازم آرایش ضروری است و بهتر است بدانیم. بوی بیشتر محصولات آرایشی مثل رژ لب، کرم‌پودر و… معمولا پس از مدتی تغییر می‌کنند و بوی روغن اشباع‌شده دارند. محصولات پودری نیز خشک می‌شوند و بافتشان تغییر می‌کند.

ریمل و خط چشم هم بوی نامطبوعی می‌گیرند و یا خشک می‌شوند. ریمل و خط چشم خود را دور از گرما و نور آفتاب نگه دارید زیرا با چشم در ارتباط هستند و در صورت فاسد شدن سبب عفونت می‌شوند. اگر بافت، رنگ و بوی محصول آرایشی‌تان تغییر کرده، بدون شک آن را دور بیندازید. درصورت استفاده و عدم توجه باکتری‌های موجود در آن می‌تواند باعث ایجاد آکنه، جوش‌های چرکی و حساسیت شوند.